Pozitívne účinky nápoja pripraveného z rozomletých pražených semien kávovníka

Káva je nápoj, bez ktorého si nevieme predstaviť ani jeden deň a predsa má mnoho odporcov. Mnohí ľudia tvrdia, že tento nápoj je návykový, čo však vôbec nie je pravda. Prvá zmienka o káve pochádza z Etiópie, kde vznikol aj názov kávy – „kaffa“. S jej pestovaním sa však začalo až na Arabskom poloostrove.

V čom je káva taká výnimočná a prečo sa ju oplatí piť?

Pomáha pri spaľovaní tukov

Vedeli ste, že káva pomáha pri spaľovaní tukov? Viaceré štúdia potvrdili, že práve zložka kávy – kofeín dokáže zvýšiť spaľovanie tukov v tele a zároveň aj zvýšiť metabolizmus. Obsahuje totiž riboflavín, mangán, draslík a horčík.

Ak chcete schudnúť, odporúčame vám pitie dobrej kávy.

Znižuje riziko cukrovky 2. typu

Diabetes 2. typu je v súčasnej dobe veľmi nebezpečný a patrí k najnebezpečnejším civilizačným chorobám. Pravidelným pitím kávy dokážete znížiť riziko vzniku cukrovky až o 50 %. Nepridávajte sa k 300 miliónom ľuďom, ktorí týmto ochorením trpia a doprajte si šálku kvalitnej kávy.

Chráni pred Alzheimerovou chorobou a Parkinsonovou chorobou

Veľmi nepríjemné neurodegeneratívne ochorenie postihuje čoraz viac ľudí. Zatiaľ sa nevynašiel žiaden liek na liečbu tejto choroby. Viaceré štúdie, ktoré sa realizovali, však potvrdzujú, že práve káva dokáže znížiť riziko vzniku tejto nepríjemnej choroby. Ak máte v rodine niekoho, koho trápi toto ochorenie, neváhajte nad pitím kávy. Ľudia, ktorí pijú pravidelne kávu, majú až o 65% nižšie riziko vzniku Alzheimerovej choroby. Podobne je to aj pri Parkinsonovej chorobe.

Dôležité je piť kvalitnú kávu. Ak máte doma kvalitné koťogo, nebojte sa investovať ani do kvalitnej kávy.

Chráni pečeň

Káva obsahuje polyfenoly, ktoré pomáhajú chrániť našu pečeň pred nebezpečnou cirhózou. Keďže pečeň býva veľmi zaťažovaná nezdravým jedlom, je potrebné ju chrániť. Keď budete piť denne aspoň štyri šálky denne, máte až o 80% nižšie riziko cirhózy pečene.