Pripravte svoje auto na zimu v 5 jednoduchých krokoch

Jeseň je už tu! A je to jedno z najlepších období na dôkladnú kontrolu všetkých systémov vozidla, skôr, ako sa vonku poriadne ochladí a prekvapia vás na cestách poriadne kopy snehu a záveje. A nakoľko je zima už za dverami, nemali by ste myslieť iba na sezónne výmeny pneumatík, ale aj na prípravu svojho železného kamaráta na nepriaznivé poveternostné podmienky.

S príchodom mínusových teplôt zažijú všetky komponenty vozidla ešte väčšiu záťaž ako ste boli možno doteraz zvyknutí, pričom pohotová a rýchla oprava v teréne už nemusí byť tak jednoduchá a možná. Preto, ak sa chcete so zimou stretnúť v plnej zbroji, mali by ste mať po ruke kvalitné Škoda autodiely a vykonať včas niekoľko jednoduchých krokov.

Skontrolujte si kapacitu batérie

Najväčšie problémy s príchodom chladného počasia súvisia s poruchami elektrického systému vozidla. Osobitná pozornosť by sa preto mala venovať batérii a generátoru.

Nabíjateľná batéria, ktorá vám verne slúžila v minulých rokoch alebo mesiacoch, sa s príchodom chladného počasia môže premeniť na nepríjemné prekvapenie, ktorým môže byť pomalé otáčanie štartéra, alebo dokonca úplné vybitie batérie.

Všetky tieto zdroje bez výnimky podliehajú aj prirodzenému starnutiu a na ich kvalite a životnosti nepridáva ani extrémne chladné počasie. Preto odporúčame nečakať na prvú zimu, ale vopred diagnostikovať a nabiť batériu špeciálnym prístrojom. Ak je batéria staršia ako 4 až 5 rokov, urobte to bez problémov alebo ju vymeňte.

Preverte brzdový systém a tlmiče

Kvalita našich vozoviek je v niektorých úsekoch kritická a pri zasneženej vozovke to platí dvojnásobne. Nepríjemné na tom všetkom je, že si to odnesie stav vášho vozidla a jeho jednotlivé súčiastky. Nehovoriac o vašej osobnej bezpečnosti, ktorá môže byť vplyvom týchto faktorov kriticky ohrozená. Preto sa vám oplatí prekontrolovať a včas vymeniť opotrebované diely za nové tlmiče a brzdové súčiastky.

Na klzkom povrchu prichádza do popredia nielen rovnomernosť brzdnej sily na pravé a ľavé kolesá automobilu, ale aj správne pruženie auta, pomocou ktorého dokážete na adekvátnu situáciu vhodne reagovať.

Ako je na tom chladiaci systém motora?

Zaťaženie chladiaceho systému motora sa počas chladnej sezóny znižuje. To však vôbec neznamená, že by ste nemali venovať pozornosť jeho stavu. S najväčšou pravdepodobnosťou motor v chladnom počasí neprehrejete, naopak ho môžete zmraziť. Preto pamätajte, že je to práve chladiaci systém motora, ktorý je hlavným regulátorom nemrznúcej zmesi deliacej sa s vami o vzácne teplo.

Vymeňte motorový olej a filtre

Pri nízkych teplotách okolia majú mazivá tendenciu hustnúť. Okrem toho sa viskozita oleja časom zvyšuje v dôsledku toho, že doň vstupujú produkty opotrebenia a prírodná oxidácia. Ak ste motorový olej pred časom vymenili alebo je už príliš starý, je to dôvod na premýšľanie o včasnej údržbe. S novým olejom sa zjednodušuje práca štartéra a akumulátora a samotný motor sa oveľa menej opotrebováva. Nezabudnite, že na zimné podmienky sa odporúča používať motorové oleje kategórií 0W, 5W alebo 10W.

Nezabudnite na čisté čelné sklo

Neskorá jeseň a zima sú časom krátkych denných hodín a nepriaznivých poveternostných podmienok. Hmla, dážď a sneh vážne zhoršujú viditeľnosť na ceste a môžu spôsobiť nehodu. Venujte preto aj zvláštnu pozornosť svetelnej technike vášho vozidla. Ak je to potrebné, vyleštite šošovky svetlometov alebo ich vymeňte za nové.

Vnútorné zasklenie priestoru pre cestujúcich ošetrite prostriedkom proti zahmlievaniu, skontrolujte funkčnosť systému vyfukovania čelného skla a elektrického vykurovacieho systému. Ak má čelné sklo praskliny, triesky a stopy po pieskovaní, podľa možnosti ho vymeňte za nové. V lepšej jazde a viditeľnosti vám pomôžu aj stierače.