Najvýkonnejšia Kia všetkých čias

Automobilka KIA odhalila na nedávnom autosalóne v Detroite svoje prvé GT-čko s názvom Stinger. Jedná sa o päť dverový fastback, ktorý vyzerá úžasne, spojenie prémiovosti a športovnosti, jednoducho nemôže vyzerať zle.

 

Nová Kia Stinger bude postavená na platforme Genessisu G80 o ktorom sme už písali. Je viac než pravdepodobné, že týmto modelom sa bude snažiť aj Kia konkurovať nemeckej trojici a konkrétne zaútočí na na Mercedes CLS, BMW  radu 4 Grand Coupé a Audi A5 Sportback.

Novinka príde na trh s osvedčenou koncepciou a to s pozdĺžne uloženým motorom v predu a s pohonom zadnej nápravy. Vo vrcholovej verzii príde Stinger GT s 3,3-litrovou V6-kou s výkonom 270 kW/370 koní a zrýchlením z 0 na 100 za 5,1 sekundy s maximálnou rýchlosťou 270 km/h bez obmedzovača. Čerešničkou na torte sú brzdy Brembo. Kia uvádza, že cieľom tohto projektu nie je vysoký výkon na úkor pohodlia, ale Stinger má v prvom rade priniesť nadšenie z jazdy.

V nižších verziách bude toto GT k dispozícii s benzínovým 2-litrovým štvorvalcom  s  výkonom 255 koní. Samozrejme nesmie chýbať ani dieselová jednotka 2,2 CRDI (200 koní) ktorú poznáme zo Sorenta, ako sme už spomínali motory budú uložené pozdĺžne, takže bude potrebná určitá prestavba tohto motora.  Všetky motory budú  spriahnuté výhradne s osem stupňovou automatickou prevodovkou, ktorej bude pri čo najkomfortnejšej jazde pomáhať elektronicky nastaviteľný systém pruženia  (prvý krát použitý v Kii ).

Kia si pripravila aj množstvo bezpečnostných asistentov pre maximálnu bezpečnosť a komfort posádky. K ním patrí asistent ochrany pred čelnou zrážkou s funkciou nezávyslého brzdenia, detekcia chodcov, adaptívny tempomat, systém sledovania únavy vodiča, systém udržiavania v jazdných pruhoch a samozrejme parkovací asistent.

V interiéri nebude chýbať vymakaný infortainment a head-up displej. V kaplnke prístrojov budú spojené analógové budíky s TFT displejom ukazujúcim, nielen základné údaje palubného počítača, ale aj športové údaje ako stopky, bočné preťaženie a okamžitý výkon. Stredový tunel sa až nápadne podobá na kombináciu Audi s Mercedesom. Elektricky nastaviteľné sedadlá so silným bočným vedením budú čalúnené kožou Nappa, ktorá je používaná v hyperluxusných vozoch, ako sme už písali  aj pri Maybachu. Pre milovníkov kvalitnej hudby je pripravený špičkový audio systém s 15 reproduktormi Harman/Kardon.

Kia Stinger vyzerá úžasne a dopomáhajú tomu perfektne vyzerajúce full-LED svetlá, ktoré dotvárajú športový až dravý dizajn. Je potreba napísať, že nový majiteľ tejto Kie sa nebude mať za čo hanbiť ani na parkovisku prémiových značiek. Kia Stinger príde na náš trh pravdepodobne až na jeseň roku 2018. Určite sa budeme mať na čo tešiť.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *