Nová generácia BMW 2 prichádza

Nové BMW radu 2 Coupé spája športový výkon v mimoriadne koncentrovanej forme s vozidlom zameraným priamo na výnimočnú dynamiku, atletický dizajn, výkonné motora a premyslenú technológiu podvozka. Jeho výrazný vzhľad, 6-valcový radový benzínový motor na ostrom konci ponuky, pohon zadných kolies a komponenty podvozka prevzaté z BMW radu 4 jasne oddeľujú nový model BMW radu 2 Coupé od kompaktnej rodiny BMW radu 1.

Automobilka BMW otvára novú kapitolu svojej tradície super športových kompaktných modelov. V rámci tohto procesu stanoví nové hranice radosti z jazdy, čo je špecialita značky, v prémiovom segmente tejto triedy vozidiel. Nové BMW radu 2 Coupé spája športový výkon v mimoriadne koncentrovanej forme s vozidlom zameraným priamo na výnimočnú dynamiku, atletický dizajn, výkonné motora a premyslenú technológiu podvozka. Jeho výrazný vzhľad, 6-valcový radový benzínový motor na ostrom konci ponuky, pohon zadných kolies a komponenty podvozka prevzaté z BMW radu 4 jasne oddeľujú nový model BMW radu 2 Coupé od kompaktnej rodiny BMW radu 1, pričom základy jeho výkonu stoja mimo dosahu akéhokoľvek konkurenta zo segmentu. Nové BMW radu 2 Coupé preto sleduje stopy po pneumatikách legendárneho modelu BMW 02, ktoré pred 55 rokmi zapálili sviečku pre nedávnu históriu značky s kompaktnými a neodolateľne športovými dvojdverovými modelmi.

Koncept vozidla so zameraním na športové schopnosti

Svieža, mladistvá a extrovertná aura nového modelu BMW radu 2 Coupé dôkladne dopĺňa prepracované a dokonale vyvážené jazdné vlastnosti. Koncepcia vozidla je zameraná priamo na obratnosť a precíznu ovládateľnosť aj vo vysoko dynamických jazdných situáciách. Kompaktné rozmery, inteligentná odľahčená karoséria a podvozok, až o 12 percent vyššia statická torzná tuhosť v porovnaní s predchodcom, takmer dokonalé rozloženie hmotnosti 50 : 50 a optimalizovaná aerodynamika vytvárajú ideálny základ pre charakter vozidla so zameraním na športovú dokonalosť. Agilita, presnosť riadenia a dynamika v zákrutách nového modelu BMW radu 2 Coupé predstavuje významný krok vpred. Zároveň sa upravili jazdný komfort a akustika, ktoré zvyšujú využitie vozidla pri každodennom jazdení aj na cestách na dlhé vzdialenosti.

Výrazné proporcie, atletické tvary

Vonkajšie rozmery nového kompaktného športového automobilu poskytujú ideálne východisko pre vynikajúcu jazdnú dynamiku. Dĺžka vozidla 4 537 milimetrov a šírka 1 838 milimetrov predstavujú nárast oproti predchádzajúcemu modelu o 105 a 64 milimetrov. Nové auto je však o 28 milimetrov nižšie, s výškou iba 1 390 milimetrov. Ďalším faktorom pre výrazný a atletický vzhľad nového modelu BMW radu 2 Coupé je jeho rázvor, ktorý je teraz o 51 milimetrov dlhší a dosahuje 2 741 milimetrov ako aj široký rozchod. Šírky rozchodov 1 575 milimetrov (nárast o 54 milimetrov) na prednej náprave a 1 587 milimetrov (nárast 31 milimetrov) na zadnej náprave (BMW M240i xDrive Coupé: + 63 milimetrov vpredu, + 35 milimetrov vzadu) sú ideálne pre vynikajúcu dynamiku pri prejazde zákrut. Výrazné proporcie vytvorené v klasickom trojdielnom členení kapoty, kabíny a batožinového priestoru stelesňujú dynamický potenciál modelu nového kupé BMW radu 2. Športovo tvarované povrchy a dynamické línie sa nesú v duchu nového dizajnového jazyka značky a predstavujú výraz čistej radosti z jazdy. A exkluzívne dizajnové prvky podčiarkujú nezameniteľný charakter vozidla.

 

Bočný pohľad s ostrými líniami; výrazná zadná časť

Dlhá kapota, krátke previsy a dozadu posunutý priestor pre cestujúcich, ktorého zadná časť spočíva na mohutne rozšírených podbehoch kolies, umocňuje bočný pohľad na nový model BMW radu 2 Coupé. Veľké zasklené plochy, línia strechy, ktorá dynamicky klesá a krátke veko batožinového priestoru, ktoré sa končí výrazným spojlerom, sú ďalšími poznávacími znakmi kompaktného športového modelu. Ostré línie dávajú povrchom jasné atletické hrany.

Horizontálne výrazné povrchy poskytujú štruktúra výraznej zadnej časti. Štýlovo zatmavené zadné svetlá, umiestnené na vonkajších rohoch zadnej časti, majú kompaktné kontúry. Ich povrchy tvoria svetlá s trojrozmerným stvárnením. To vytvára mimoriadne elegantnú možnosť na predstavenie LED technológie použitej vo všetkých svetelných funkciách. Dizajnové prvky na mieru pre vozidlá vo verzii M Sport a model BMW M240i xDrive Coupé zvyšuje pocit dynamiky. A zákazníci si môžu objednať aj doplnky M Performance Parts z ponuky originálneho príslušenstva BMW vytvorené špeciálne pre daný model.

 

Športový nádych a vycibrené prémiové prostredie v interiéri

Dizajn kokpitu zameraný na vodiča a moderný ovládací panel na stredovej konzole zdôrazňuje novú športovú auru modelu BMW radu 2 Coupé. Sériová výbava so športovými sedadlami a kožou čalúnený volant Sport prispievajú k príťažlivému zážitku z jazdy. Zúženie v zadnej časti línie strechy, vysoká stredová konzola a hladká povrchová úprava prístrojovej dosky a panelov dverí vytvárajú okolo vodiča a spolujazdca pocit ulity. A samostatné sedadlá umožňujú cestujúcim vzadu, aby si vychutnali pocit športovej radosti z jazdy.

Vysoko kvalitné materiály a precízne spracovanie vytvárajú prémiové prostredie prevyšujúce predchádzajúci model. Dynamické línie vnášajú štruktúru do panelov dverí a zadných výplní. Ozdobné lišty interiéru v novej matnej verzii Dark Graphite tvoria súčasť štandardnej výbavy. Nový dizajnový prvok prichádza v podobe povrchov s lichobežníkovým akcentom nad lakťovými opierkami vo dverách. Ak je zvolené náladové osvetlenie, ich perforované povrchy sú štýlovo podsvietené. Nový model BMW radu 2 Coupé sa štandardne dodáva s čalúnením látkou/materiálom Sensatec. BMW M240i xDrive Coupé a automobily vo verzii M Sport majú spolu s ďalšími prvkami čalúnenie materiálmi Alcantara / Sensatec aj ďalšie prvky ako napríklad M kožený volant a čalúnené plochy na kolená na stredovej konzole. Ďalšie na požiadanie dodávané možnosti zahŕňajú povrchy s perforovaným materiálom Sensatec a kožu Vernasca. Na zozname prvkov dodávaných na želanie sa nachádzajú aj elektricky nastaviteľné športové sedadlá (vrátane pamäťovej funkcie na strane vodiča), M športové sedadlá s integrovanými opierkami hlavy, vyhrievanie sedadiel a vyhrievanie volantu.

 

Súčasťou štandardnej výbavy je aj akustické zasklenie čelného skla a trojzónová automatická klimatizácia, zatiaľ čo náladové osvetlenie a priestorové ozvučenie Harman Kardon patria medzi tieto položky dodávané na želanie. Rovnako voliteľné je sklenené posuvné a výklopné strešné okno s priehľadným povrchom, ktoré je celkovo takmer o 20 % väčšie ako na odchádzajúcom modeli.

 

Batožinový priestor nového BMW radu 2 Coupé ponúka objem 390 litrov. Výška nakladacej hrany sa v porovnaní s predchodcom znížila o 35 milimetrov. A ďalšiu všestrannosť poskytuje štandardne dodávané sklopné operadlo zadných sedadiel delené v pomere 40 : 20 : 40. Na želanie je k dispozícii odnímateľné ťažné zariadenie s možnosťou ťahať príves s hmotnosťou 1 600 kilogramov.

Pokročilá konštrukcia podvozka s využitím technológií z BMW radu 4

Výnimočne prepracované originálne komponenty podvozka určené pre modely BMW radu 4 a upravené špeciálne pre nový model BMW radu 2 Coupé zaisťujú jedinečné jazdné vlastnosti. Dvojkĺbová pružiaca vzpera prednej nápravy a päťprvková zadná náprava boli navrhnuté tak, aby sa znížila ich hmotnosť a upravila tuhosť. Štandardne dodávané tlmiče reagujúce na ťah zlepšujú športové vlastnosti nového vozidla a komfort jeho jazdy. V závislosti od pohybu pružín, poskytujú ďalšie tlmenie na kontrolu pohybu karosérie pri prejazde cez veľké nerovnosti a bránia nadmernému ponáraniu. Systém reaguje na drobné nerovnosti povrchu vozovky s nízkymi tlmiacimi silami, ktoré zvyšujú komfort.

Na želanie dodávané odpruženie M Sport prináša tuhšie reakcie tlmičov a pružín reagujúcich na ťah a zahŕňa aj variabilné športové riadenie. Poskytuje základ pre špecifický podvozok nového modelu BMW M240i xDrive Coupé. Vlajková loď v ponuke BMW radu 2 Coupé sa štandardne dodáva s brzdovým systémom M Sport a s M športovým diferenciálom vzadu. Na požiadanie sa dodáva aj M adaptívne odpruženie s elektronicky ovládanými tlmičmi.

 

Nové BMW radu 2 Coupé je štandardne vybavené 17-palcovými diskami kolies z ľahkých zliatin. Súčasťou verzie M Sport sú 18-palcové M disky kolies z ľahkých zliatin so zmiešanými pneumatikami. Nové BMW M240i xDrive Coupé štandardne opúšťa závod na 19-palcových M diskoch kolies z ľahkých zliatin a tie sú rovnako vybavené zmiešanými pneumatikami. Na požiadanie sa dodávajú aj vysoko výkonné pneumatiky. Sortiment M Performance Parts zahŕňa disky kolies z ľahkých zliatin s priemerom až do 20 palcov.

 

 
Bezkonkurenčný pôžitok z jazdy, poháňaný štvor- a šesťvalcovými motormi

V ponuke motorov pre nový model BMW radu 2 Coupé sa nachádza aj nový radový šesťvalec, ktorý dodáva v tomto segmente bezkonkurenčné množstvo energie. Výkonové charakteristiky, túžba po otáčkach a jemný chod 3,0-litrového motora v novom modeli BMW M240i xDrive Coupé zvyšuje v kompaktnom segmente nároky na neprekonateľné športové vlastnosti. S maximálnym výkonom 275 kW (374 k) prekonáva predchodcu o 25 kW (34 k). Krútiaci moment je 500 Nm a nový model BMW M240i xDrive Coupé akceleruje z 0 na 100 km/h za 4,3 sekundy. Model BMW 220i Coupé  poháňa nový benzínový štvorvalec, v ktorom je výfukové potrubie integrované do hlavy valcov, čo ešte viac znižuje emisie. S maximálnym výkonom 135 kW (184 k) a maximálnym krútiacim momentom 300 Nm šprintuje nový model BMW 220i Coupé z 0 na 100 km/h za 7,5 sekundy. Verzia nového benzínového štvorvalca s výkonom 180 kW (245 k) sa bude dodávať do modelu BMW 230i Coupé, ktorý sa dostane do ponuky v lete 2022 (model ešte nie je v predaji, spotreba paliva a údaje CO2 zatiaľ nie sú k dispozícii).

Dvojstupňové prepĺňanie turbodúchadlom a 48V mild-hybridná technológia poskytujú štvorvalcovému naftovému motoru v novom modeli BMW 220d Coupé  jasné výhody oproti predchodcovi a to z hľadiska ťahu aj účinnosti. Tento 2,0-litrový agregát vyvíja maximálny výkon 140 kW (190 k) a maximálny krútiaci moment 400 Nm. Nový model BMW 220d Coupé šprintuje z pokoja na rýchlosť 100 km/h za 6,9 s.

 

Všetky motory sú štandardne spojené s 8-stupňovou automatickou prevodovkou Steptronic. Na želanie dodávaná 8-stupňová prevodovka Steptronic Sport (štandardne v modeli BMW M240i xDrive Coupé) sa pýši ešte ostrejším radením rýchlostí. Okrem páčok na volante obsahuje aj systém Launch Control, ktorý umožňuje vodičovi vyraziť vpred pomocou optimalizovanej trakcie a funkciu Sprint, ktorú možno využívať na rýchly nárast rýchlosti ako aj na dynamické predbiehacie manévre. Osemstupňová prevodovka Steptronic Sport je súčasťou balíka M Sport Pro. Tento balík sa na požiadanie dodáva k vozidlám vo verzii M Sport a jeho súčasťou sú aj 19-palcové M disky kolies z ľahkých zliatin, brzdy M Sport, predný spojler a M zadný spojler.

Autor: BMW Slovensko