Chcete si v živote užívať veľa pohody? Začnite pekne od podlahy

Naše osobné pohodlie a relax závisia od mnohých faktorov. Veľmi často však tie najdôležitejšie podceňujeme a prehliadame. A práve podlaha v dome alebo byte k nim rozhodne patrí. Aj na základe jej krásy a funkcií vnímame svoje okolie a máme na život zaistené ideálne podmienky. Bez dôkladnej údržby tohto povrchu a materiálu si ale veľa radosti užívať nemusíme.

Ako sa teda postarať o dlhodobú krásu a dobré funkcie laminátovej podlahy?

Materiál, ktorý sa o seba postará sám

Laminát je povlak, ktorý kvalitatívne napodobňuje drevo, kameň, dlažbu alebo iné obľúbené materiály. Medzi výhody tejto podlahovej krytiny patrí odolnosť proti poškodeniu a vlhkosti. Odolnosť proti opotrebeniu je rôzna a závisí od triedy produktu. Aj vďaka týmto vlastnostiam je preto kvalitná laminátová podlaha materiálom, ktorý sa o seba postará sám a veľa starostí s jeho údržbou mať nebudete.

Napriek tomu sa je o laminátovú podlahu potrebné z času na čas starať, aby sa zachoval jej atraktívny vzhľad a vysoká úroveň ochranných vlastností. Ako?

Typy čistenia

Na začiatok by sme mohli povedať, že existujú dva typy čistenia laminátových podláh.

  • Suché

Materiál do triedy 33 je dosť citlivý na vlhkosť, je preto lepšie ho vždy len dobre pozametať alebo povysávať.

  • Mokré

Laminát vyššej triedy je možné umývať pomerne často, pokiaľ ide o „mäkšie“ typy, čistenie za mokra by sa malo uskutočňovať maximálne raz týždenne. Po umytí musí byť laminovaná krytina vysušená a dobre utretá.

Pozor na mechanické poškodenie

Aby podlahový materiál vydržal dlhšie a mal vynikajúci vzhľad, odporúča sa umiestniť na nábytok a najmä pevné stolové nohy kovové špeciálne podložky alebo si obuť papuče z mäkkých materiálov, aby sa nepoškriabal povlak. Na zaistenie správnej starostlivosti použite na čistenie škvŕn špeciálne čistiace prostriedky, mäkké kefy a handričky.

Laminátové podlahy sú najčastejšie poškodené topánkami, za čo môžu najmä podpätky a tvrdá podrážka. Toto poškodenie je častejšie hlavne pri vchodových dverách. Preto sa odporúča na prah položiť špeciálnu podložku, vyrobenú z gumy alebo textílie, aby sa zachoval laminovaný povrch v dokonalom stave.

Rovnaký účel ale splnia aj koberce, ktoré sú zároveň dokonalým interiérovým doplnkom. Aj na podlahe si musíte dať záležať a určite si vďaka jej kráse budete interiérové pohodlie na maximum užívať.

Zdroj obrázka: fizkes/Shutterstock.com