Ako ochrániť elektroinštaláciu svojho auta pred nájazdom divokých zvierat

Skorý nástup zmrákania sa, mrholenie a miestami v noci priam až neznesiteľná zima prinúti nejedno divé zviera hľadať si rýchlo vhodný úkryt. Ako zabrániť tomu, aby sa ich úkrytom nestalo vaše auto?

Tie väčšie a dominantnejšie zvieratá radi využívajú svoje prirodzené skrýše, čiže diery v zemi a kroviská, no a tým menším neostáva nič iné, len sa ohriať kde sa dá a často aj na tých najneočakávanejších miestach.

Tak napríklad, v hojnom počte navštevujú ľudské obydlia roztrúsené v blízkosti lesov, kde ich možno nájsť schúlené pri komínoch, v kôlňach a pivniciach, zakutrané do starých matracov a handier alebo zalezené medzi drevenými paletami. Zvieratá totiž dokážu svojimi dobre vyvinutými zmyslami spoľahlivo vyhľadať akýkoľvek zdroj tepla. Akonáhle sa tak stane, neváhajú ani sekundu a zohrievajú si pri ňom svoje uzimený organizmus. Veľakrát ich takto objaví nejeden majiteľ nehnuteľnosti, čo je dobrá príležitosť ako ukázať kúsok živej prírody deťom a zároveň táto situácia poskytne vďačný námet na zaujímavú historku v kruhu priateľov, pri popíjaní vareného vínka.

Najväčšou hrozbou pre zaparkované autá sú kuny a lasice

Divoké zvieratá však neobchádzajú iba osamelo stojace ľudské príbytky, ale si to zamieria aj priamo do obcí a miest, kde sa uchýlia kade tade. Jedným z obľúbených úkrytov sú aj motorové priestory automobilov odstavených na parkoviskách. Pod rúškom tmy si nájdu ten správny štvorkolesový hotel a poď ho bez zaklopania dnu. Na tom by nebolo ešte nič, čo by stálo za reč, ale okrem zohrievania sa, poniektorí špecialisti zo živočíšnej ríše si s pasiou krátia dlhú chvíľu aj ohlodávaním všetkého, čo im neodolá im ostrým zubom. Vedie ich k tomu akýsi vrodený reflex a súčasne si toto činnosťou zaháňajú hlad, keďže im studené obdobie neposkytuje ktovieakú hojnosť potravy.

Mimoriadnymi špecialistami v tomto sú kuna, lasica, hranostaj a tchor. Najmä kune lesnej patrí nepopulárne prvenstvo. Keďže je už zelene v centrách miest viac než dosť, tak sa postupne sťahuje bližšie k nim. No a keď je jej príliš veľká zima, vojde si pod kapotu najbližšie zaparkovaného auta. Práve odstavené vozidlo jej poskytne počas chladnej noci aké také útočisko a šikovnými zubami rozhryzie doslova všetko. Káblové zväzky, turbo hadicu, hadice vedúce od chladiaceho systému, izoláciu akéhokoľvek druhu, no skrátka čokoľvek. Iba za jednu jedinú nechcenú návštevu dokáže totálne znefunkčniť dotyčné auto a pokaziť radosť jeho majiteľovi, ktorý pôjde na ňom ráno do práce alebo za inými povinnosťami.

 

 

Existuje niekoľko spôsobov ako odradiť nepozvaných

Nielen autá na parkoviskách sú ohrozené pred nájazdom malých chlpatých stvorení. Rovnako aj tých zaparkovaných v garáži sa to dotýka. Každá garáž musí byť totiž okrem iného aj správne odvetrávaná, a tak nezriedka sú v prednej stene aj štyri otvory zakryté kovovou, alebo plastovou mriežkou. Tie ale častokrát nebývajú na svojom mieste, a tak nič už nebráni štíhlym šikovným návštevníkom vojsť dnu a pochutiť si okrem častí auta aj na uskladnených zemiakoch, klobáskach a ovocí. Aby sme ale neboli príliš škodoradostní a nespravodliví a neoznačili kunu a iné jej príbuzenstvo za tých hlavných páchateľov. Do áut sa rady ukryjú aj mačky, či dokonca líšky. Jedného takého malého lišiaka nedávno vytiahli odtiaľ za chvost a bol aj v hlavných správach.

Čo proti tomu ale robiť, ako sa dá zabrániť takémuto poškodeniu auta. No za prvé ak teda tú garáž majiteľ auta vlastní, mal by si ju dať do poriadku tak, aby zbytočne nelákala zvieratá v nej prezimovať. Za druhé, pokiaľ už niet vyhnutia, je možné si zakúpiť kryt spodnej časti motora, ktorý okrem toho, že ochráni motorovú časť od kontaktu s cestou a prekážkami na nej, tak do istej úrovne znemožní, resp. zmenší vstupný otvor do motorového priestoru. No a v neposlednom rade je účelné namontovať si do auta takzvaný elektronický odpudzovač hlodavcov, ktorý po iniciovaní vydáva tóny vo vysokej frekvencii, veľmi nepríjemné pre istý zvierat. Dá s namontovať aj v garáži alebo v blízkosti vonku parkujúcich aut. Jednoduchší a lacnejší spôsob je použiť špeciálne spreje. Ten by mal podľa ich výrobcov odradiť svojou pachuťou i toho najneodbytnejšieho chlpáča.

Správne havarijné poistenie nahradí vzniknuté škody

Ak sa ale niekomu už stane, že si uzimení hladoši pochutia práve na vnútornom vybavení jeho oceľového tátoša, treba vážne pouvažovať nad uzatvorením havarijného poistenia, ktoré okrem pravdepodobnosti krádeže, vandalizmu, havárie, živelných pohrôm, poistenia sedadiel a cestovného poistenia zahŕňa aj túto nepríjemnú eventualitu. Nie je nič horšie ako keď majiteľa sadne ráno do svojho automobilu, chce naštartovať a nič, žiadna odozva od motora. Práve vtedy by sa veru šiklo mať v takejto situácii havarijné poistenie, poskytujúce aj asistenčné služby v rámci ktorých sa vystresovaný majiteľ auta telefonickou cestou dozvie ako treba postupovať krok za krokom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *