Ak na letnú dovolenku, tak bez poistenia ani na krok

Leto sa neúprosne blíži a sním aj teplé slnečné počasie lákajúce na dovolenku s celou svojou rodinnou. A čo by to bolo za dovolenku, keby ste nešli k niekde do južných krajín k moru. To by vám veru naše drahé detváky neodpustili. Po celé prázdniny by vám pílili uši, že ich spolužiaci a spolužiačky šli s rodičmi tam a tam a len oni sedia doma za pecou.

Ak teda nechcete zostať v nemilosti a jednostaj vymýšľať nejakú zábavu, aby ste vaše ratolesti zabavili po letné mesiace, vyberte sa všetci na parádnu dovolenku k moru. Zabijete dve muchy jednou ranou. Deti získajú nezabudnuteľné zážitky, ktoré budú dookola rozprávať v septembri svojim spolužiakom a vy si oddýchnete od kolotoča povinností a pokocháte sa krásami prímorských krajín, ich kultúrou a gastronómiou.

Takže pekne krásne sadnúť všetci spoločne ku stolu a poďme naplánovať si dopodrobna kde a ako pôjdete dovolenkovať. Najatraktívnejšie dovolenkové destinácie sú pre nás Slovákov, prímorské krajiny teda tie, ktoré vám aj odporúčame. Samozrejme, najrýchlejšie sa tam dopravíte lietadlom, avšak okrem vzrušujúceho zážitku z pohľadu na našu Zem tento spôsob dopravy nemá iné kladné stránky. Do lietadla si totiž môžete zobrať len batožinu určitého objemu, vlastne hmotnosti, a tak mnoho potrebných vecí musíte jednoducho nechať doma.

Spoločná dovolenka je niekedy nielen o radostiach

Veru tak. Športové potreby ako potápacie vybavenie, nafukovací čln, bicykle pre drobcov, a tak podobne. No a povedzme si, aká by to bola dovolenka pri mori bez potápania sa do koralových útesov, člnkovania sa pri západe slnka a skúmania okolitej krajiny na dvoch kolesách. Vyrazte teda k moru vašim autom. Gumový čln na strechu auta, plutvy do kufra a bicykle na stojan. Budete síce vyzerať ako keby ste sa niekam sťahovali ale nech si každý vraví kto chce, čo chce. Je to vaša dovolenka a vašich detí.

Tu vás ale musíme na niečo podstatné upozorniť. Keď už teda sa vyberiete dovolenkovať autom, vedzte, že za ten čas pokiaľ dorazíte na vytúženú pláž ubehne veľmi veľa hodín a kilometrov na našich a zahraničných cestách. Počas nich sa vám a vašim deťom môže kadečo pritrafiť. Od klasickej autonehody na diaľnici vo veľkej rýchlosti, cez oškretie nárazníka, ukradnutej peňaženky v reštaurácii na odpočívadle, prípadne akútnej bolesti prerezávajúceho sa zubu jednej z vašich ratolestí. O závažnejších poraneniach ani nehovoriac, iba čo by sme vás zbytočne zneistili.

Verejné poistenie ani zďaleka nestačí

Lenže na druhej strane keď tak rozmýšľame, prečo by sme vám mali tajiť niektoré úskalia cestovania na dovolenku. To by nebolo fér. Viete, darmo, že ste poistení v niektorej z našich verejných poisťovní. To je síce pekné a je to okrem iného aj vaša povinnosť, no toto poistenie kryje iba základné ošetrenie u nás a v zahraničí. Môžete sa síce honosiť takzvaným Európskym zdravotným preukazom, ktorý vám zabezpečí ošetrenie vo všetkých verejných zdravotníckych zariadení, no spoliehať sa na to, že ak sa vám niečo nemilé prihodí a bude to iba uštipnutie včelou s následne vyvolanou alergickou reakciou, je naivné a krátkozraké.

Si uvedomte, že ak vaše detváky skočia v mori na morského ježka a úlomok z jeho ostňa sa zapáli a bude treba dlhodobejšia hospitalizácia, musíte si ju zaplatiť z vlastného vrecka. A pohľad na mastný účet vám dokonale pokazí zbytok dovolenky. Takže, odporúčame sa pripoistiť v nejakej komerčnej poisťovni, zakúpiť si čo najkomplexnejší balík poistných rizík, aby vás už potom nič neprekvapilo. Hovoríme o poistení liečebných nákladov v zahraničí s krytím od prevozu do nemocničného zariadenia, cez následnú hospitalizáciu, všetky potrebné liečebné úkony a procedúry, podávanie potrebných liekov, až po doliečenie a prevoze na Slovensko ak to bude potrebné.

Cestovné poistenie pokrýva akúkoľvek ujmu

Komplexné celoročné cestovné poistenie, vlastne teraz už pripoistenie sa nevzťahuje iba na zdravotnícke úkony a úkony spojené s vybavovaním okolo vášho zdravotného stavu ako je právna služba, služba tlmočníka, a podobne. Cestovné poistenie kryje aj znehodnotenie, stratu a krádež vaše batožiny. Veľmi ľahko sa stane, že vám niekto na pláži odcudzí peňaženku, mobil, alebo nebodaj všetko čo tam máte. A tak isto sa môžete spoľahnúť na to, že ak aj vy nedopatrením spôsobíte niekomu inému nejakú škodu, vaša poisťovňa vás v tom nenechá a všetko uhradí za vás.

Treba si však uvedomiť jednu závažnú vec. Spomínali sme potápanie sa v mori. Niektoré poisťovne sa zdráhajú poistiť isté športové aktivity, ktoré sú podľa nich rizikovejšie než tie ostatné, dajme tomu rekreačné. Napríklad tiež bungee jumping, surfovanie na mori, a tak podobne sa jednoducho veľmi ťažko poisťujú. No a nemusíme vám ani pripomínať, že pri poistnej udalosti by nemal asistovať majster alkohol, pretože to sa ráta ako nedodržanie poistných pravidiel. Čiže s lákavými drinkami na pláži radšej opatrne.

Poistite sa rýchlo a moderne

Čo dodať na záver? No už hádam len to, že cestovné poistenie býva súčasťou havarijného poistenia a je len na vás, či si ho zakúpite zvlášť alebo ho máte ani keby predplatené už dopredu. Vždy je lepšie osobne navštíviť vašu poisťovňu, a nechať si vysvetliť všetky pre a proti lebo v zahraničí bude už neskoro. Síce vaša poisťovňa je vám k dispozícii deň i noc pri riešení poistných udalostí, no ale viete ako to je v cudzej krajine a navyše ak ste pod stresom. Tí počítačovo zdatnejšie si pozisťujú informáciu okolo poistenia cez počítačovú a mobilnú aplikáciu. Tak, či onak v každom prípade sa nezabudnite poistiť a hurá na letnú dovolenku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *