Ako si vybrať vlastné dielenské náradie?
Dielenská výbava sa do samostatných kategórií dostáva podľa účelu, základného mechanizmu práce a podľa prídavných funkcií. Každý majster si rokmi praxe vytvorí aj vlastné kategorické okienko. Určite ani v tom vašom nechýbajú „veľké“ a „malé náradia“ – stačí však, že jedno z nich absentuje a už vám môžu pri domácom kutilovaní chýbať.
Zváračka ako jedno z profesionálnych riešení v dielni
Zváračky plnia svoj základný princíp pri každom zvariteľnom materiáli. Toto zariadenie všeobecne patrí k robustným a ťažšie manipulovateľným. Moderné mechanizmy ale vytvárajú ideálne podmienky pre efektívnu, mobilnú, šetrnú prácu s ohľadom na energie a úsporu miesta.
Nové zváračky tak nachádzajú uplatnenie na väčších staveniskách, ale aj v bežných útulných dielňach. Vyhovujú opravným a udržiavacím prácam s ohľadom na parametre tohto „väčšieho“ zariadenia. Zváračky si vyberáme podľa rozsahu zváracieho napätia, zváracieho prúdu a sieťových údajov. Dôležitým prvkom je aj ich hmotnosť a rozmer, keďže každé dielenské prostredie okliesňujú iné dispozičné možnosti.
Nitovacie kliešte a ich „veľkosť“ v každej dielni
Práca s nitovacími kliešťami vyžaduje od skúsených majstrov viac než len ich silu. Ide o jemnú motoriku, trpezlivosť a zmysel pre detail. Preto ani nitovacie kliešte nemožno považovať za malé, jednoduché dielenské náradie. Síce sú dostupné už aj nastaviteľné modely, neznamená to, že väčšiu časť práce vykonajú za nás. Základný princíp, ako dostať nosné závity do dutých alebo do tenkostenných materiálov, je takmer pri každom type tohto zariadenia rovnaký.
Úsilie najprv vynakladáme na to, aby sme nity dostali do otvorov hlavy nitovacích klieští. Už len to je samou skúškou zručnosti. Nasleduje premiestniť nity do medzier čo najpresnejšie medzi spájaný materiál. Stláčaním rukoväte dosahujeme rozťahovanie nitov pre ich optimálne zaoblenie. Nič zložité, však?
PR ČLÁNOK