Toto je najdôležitejšia vec pred športovým výkonom

Každý z nás si pamätá na tie časy v základnej škole, z hodín telesnej výchovy, ako sme pred každou hodinou museli krúžiť hlavou či rukami a vždy nám hovorili, že sa musíme poriadne rozcvičiť, aby sme sa pri nejakej hre alebo pri vykonávaní cvičenia nezranili. A nehovorili to len tak pre nič za nič, mali veľkú pravdu, pretože je to to najdôležitejšie, čo môže pre svoje zdravie a tak isto aj pre svoj výkon športovec spraviť. A nie len športovec, ale aj človek, ktorý cvičí a športuje len rekreačne.Z osobnej skúsenosti si dovolím tvrdiť, že rozcvičku množstvo ľudí berie na ľahkú váhu a len minimum ľudí ju pred telesným výkonom aplikuje. Napríklad UsainBolt, jamajský atlét, ktorý sa prioritne venuje krátkym šprintomsa pred pretekom rozcvičuje aj 90 minút. Teraz si spoločne položme otázku, naozaj si nevieme nájsť ani tých 20 – 25 minút na rozcvičku a zahriatie tela?

Profesionálni športovci, ako sú hokejisti alebo futbalisti, mávajú pred zápasmi riadne a poctivé rozcvičky. A to je aj jedným zo spôsobov ako predchádzajú rôznym ľahkým ale aj tým vážnejším zraneniam. Taktiež keď zahriaty športovec príde na zápas, podá o niekoľko percent vyšší výkon, ako keby sa pred zápasom nerozcvičil a prišiel zatuhnutý, nerozohriaty a náhodou zívajúci. Ako by v takomto stave mohol podať svoj najlepší výkon?

Týmto, som sa chcel dostať až k podstate tohto článku. Verím, že väčšina, ktorí tento článok čítajú, sú rekreační športovci alebo cvičenci z fitness centier ktorí cvičia pre vlastnú potrebu. Z mojej, už niekoľko ročnej praxe som mal tú česť sa stretnúť s rôznymi ľuďmi v rôznom vekovom rozhraní kde rozcvička je zjavný problém pre množstvo z nich. To že niekto urobí tri krát s rukami nejaký neidentifikovaný pohyb, ktorý nazve rozcvička je síce zdanlivo pekné, no absolútne neúčinné. Určite nechcem všetkých hádzať do jedného vreca, ale riešime aj zdravý životný štýl a ten je pri športe to najdôležitejšie na čo musíme dbať. Mnohí si ani neuvedomujú, že problémy nemusia prísť hneď, ale kľudne aj o pár rokov. Taktiež množstvo zranení, čo sa dejú pri tréningu, kvôli nekvalitnej rozcvičke ani nebudem spomínať pretože to sú záležitosti, ktoré sa liečia niekoľko mesiacov,ba až rokov a veľa krát sa nevyliečia už nikdy.

Preto, aj pri mojej práci kondičného trénera, vždy prvá vec a načo kladiem dôraz, bez ohľadu na to či to je prvý tréning alebo už niekoľký v poradí, je rozcvička. Musí byť dôkladná a precízna so správnou technikou. Dbajme na to aby sme rozcvičku pred tréningom vštepovali do harmonogramu aj našim známym a hlavne sebe samým.

Táto časť bola venovaná vysvetleniu alebo skôr zdôrazneniu aby sme dbali na svoje zdravie. A aby sme si lepšie mohli predstaviť, čo taká základná rozcvička celého tela obnáša, rozpíšem na ukážku pár cvikov a zhrniem aj nejaké rady ako sa rozcvičujem ja a ako sa rozcvičujú moji klienti.

Rozcvička by mala obsahovať prvotné zahriatie, čiže to je aspoň 10 minút na páse, prípadne na bicykli. Osobne najviac využívam a preferujem trenažér veslovania, kde je zapájané do pohybu celé telo a všetky svalové partie. Ak aplikujeme prvotné zahriatie, ktoré má trvať cca 10 minút a po 3 minútach na stroji sme kompletne spotení, to ešte neznamená, že je rozcvičky koniec a že 3 minúty nám stačili. Každý z nás má inak vyvinuté potné aplikátory a každého telo na zvýšenú aktivitu reaguje úplne inak. Potenie tela neodzrkadľuje do akej miery sme skutočne zahriaty.

Po zahriatí celého tela nasleduje druhá časť rozcvičky. Každý z nás pred tréningom (alebo náš tréner) má už premyslenú partiu tela, ktorú v daný deň plánujeme cvičiť a aký tréning nás čaká. Takže pokračujeme dynamickým rozcvičením. Taktiež aj tu je veľa možností.Na začiatok môžeme aplikovať buď výpady zo záklonu alebo výpad s vytáčaním do boku.Nezabúdajme dbať na správne dýchanie, napríklad pri výpade s vytočením do boku je vždy výdych pri vytočení. Ďalej veľmi jednoduchý ale za to veľmi účinný  je tzv. „panák“ alebo jumpingjack.

Hlavne je nesmierne dôležité, aby sme venovali dostatok času každej partii tela. Bez ohľadu na to ktorú partiu ideme cvičiť, je dôležité zapojiť do rozcvičky celé telo. Samozrejme sa môžeme viac špecifikovať na partie ktoré máme v pláne daný deň cvičiť.To znamená, že pred každou aktivitou musíme rozcvičiť  krk, ramená, zápästia atď. Prejdeme do oblasti panvy a bedrového kĺbu a nakoniec nohy, nemôžme zabudnúť na nič. Existuje mnoho typov rozcvičky na rôzne spôsoby. Keď nám nemá kto poradiť, alebo ak nemáme osobného trénera, jednoducho si vyhľadáme rôzne typy rozcvičiek na internete kde je ich veľké množstvo a z nich si vyberieme pre nás najviac vyhovujúcu.

Toto sú základné spôsoby, ktoré využívam pri rozcvičovaní seba ale aj mojich klientov. Po rozcvičke tohto typu ideme do tréningu pripravený na 100%. Takže ako som už spomínal, v dnešnej dobe je internet plný rôznych informácií a tých o rozcvičkách pred tréningom je naozaj veľké množstvo. V budúcnosti sa nám naše telo určite poďakuje. Myslím si, že každý z nás nechce športovať len rok alebo dva ale chce sa pohybu venovať čo najdlhšie ako to pôjde. Preto je mojím veľkým cieľom ľudom poskytovať a opakovať potrebné informácie o rozcvičovaní sa a pripomínať im dôležitosť rozcvičky. Je potrebné aby sme to nepodceňovali a aby sme naozaj dbali na svoje zdravie lebo to je to najdôležitejšie a najvzácnejšie čo máme.

Preto sa obraciam aj na Vás všetkých. Ak máte stále nejasnosti alebo len jednoducho nechcete neoverené informácie z internetu, rád Vám s čímkoľvek pomôžem a bude mi cťou ak Vám budem môcť aspoň čiastočne zdokonaliť váš športový kolobeh života.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *