Red Bull mení jazdcov. Albon nahradí Gasleyho

Uplynul sotva týždeň od posledných pretekov Formuly 1 v Maďarsku a v zákulisí „kráľovnej motošportu“ sa už dejú veľké zmeny.

O poriadnu prestupovú letnú bombu sa postarala rakúska stajňa Red Bull. Ešte pred týždňom poradca červených býkov Helmut Marko vyhlásil, že sezónu dokončia v pôvodnom zložení a žiadne zmeny sa neudejú. To isté potvrdil aj šéf Christian Horner. Opak bol však pravdou a tá teraz uzrela svetlo sveta. Z takzvaného „B“ tímu Red Bullu, teda z Toro Rosso prichádza robiť spoločnosť Maxovi Verstappenovi, stále ešte len nováčik Alex Albon. Jeho miesto v Toro Rosso zaujme Pierre Gasley, ktorý sa po minuloročnom povýšení vracia späť do stajne, kde začínal svoju kariéru v F1.

Za touto veľkou zmenou stoja nevýrazné výkony mladého Francúza, ktorý namiesto súperenia o TOP 6, zvádzal boje s autami v strede poľa. Prvotne sa trápil s nastavením svojho monopostu, následne zaznamenal viacero menších či závažnejších havárii. Zo slov vedenia Red Bullu bolo jasné, že výkony ich jazdca už pomaly všetkých unavujú. V doterajších pretekoch Pierre Gasly pozbieral 63 bodov, jeho tímový kolega pritom dokázal z rovnakým autom získať viac ako dvojnásobok a to 181. Čo sa týka kvalifikačných tímových súboj, aj tie vyzneli jasne v prospech Verstappena. Až na jednu výnimku, zavinenú strategickou chybou, bol Max lepší v každej doterajšej kvalifikácii.

Alex Albon uchvátil vedenie najmä svojou rýchlosťou a výsledkami, z ktorých bolo najlepšie šieste miesto z nemeckej Veľkej ceny. Mladý Thajčan pozbieral v doterajších dvanástich pretekov 12 bodov. To je vzhľadom na postavenie stajne Toro Rosso viac ako dobré. Uprednostený bol pred tímovým kolegom Daniilom Kvjatom, ktorý v podobnej, ak nie ešte horšej situácii, stál v roku 2016. Vtedy odjazdil po povýšení do kokpitu Red Bullu len tri preteky a následne bol nahradený práve Verstappenom.


„Red Bull je v mimoriadne dobrej situácii, pretože má štyroch talentovaných jazdcov, ktorých môže rotovať medzi hlavným tímom a Toro Rosso. Nasledujúcich deväť pretekov poslúži na ďalšie zlepšenie Alexovho výkonu, pred tým ako sa rozhodne a jazdeckom kolegovi Maxa Verstappena pre rok 2020. Každý v tíme sa už na Alexa teší a všetci ho podporíme počas zvyšnej časti sezóny,“ uvádza sa v stanovisku stajne Red Bull.

Novú tvár v kokpite RB15 uvidíme už počas najbližšieho súťažného víkendu v Belgicku, ktorý sa uskutoční na konci augusta. Pierre Gasley tlak z výsledkov nezvládol a tak sa musel porúčať. Ako si s týmto všetkým poradí mladý Albon, ktorý ma ešte menej skúseností s F1 a prvýkrát do monopostu najvyššie triedy usadol až v tejto sezóne? Nechajme sa prekvapiť.