Prichádza nové BMW radu 4 Coupé

Nový model BMW radu 4 Coupé vznikal so zámerom nanovo definovať podstatu radosti z jazdy v prémiovom segmente strednej triedy. Aura exkluzivity a atletických schopností nadväzuje na tradíciu značky BMW s vozidlami typu kupé, ktorú už takmer 90 rokov vytvárajú úspešné legendárne športové automobily. Vynovenie nového modelového radu BMW radu 4 Coupé odráža dôraz kladený na dynamický potenciál vložený do konštrukcie vozidla. V čase príchodu na trh, ktorý je naplánovaný na október 2020, bude na špičke ponuky tróniť model BMW M440i xDrive Coupé poháňaný benzínovým radovým 3-litrovým a 6-valcovým motorom s výkonom 275 kW (374 k). Zo začiatku ho doplnia dvojica 4-valcových benzínových a jeden 4-valcový naftový motor. Následne sa v marci 2021 ponuka rozšíri o dva 6-valcové radové naftové motory a výkonnejšia z týchto dvoch pohonných jednotiek sa dostane do ďalšieho modelu BMW M. Nový model BMW radu 4 Coupé bude schádzať z výrobných liniek závodu BMW v meste Dingolfing.

Dizajn exteriéru: exkluzívne spojenie elegancie a dynamiky

Vzhľad nového modelu BMW radu 4 Coupé prináša verejnosti známe tvary dvojdverových športových vozidiel značky BMW ako aj nový dizajnový jazyk automobilky. Zopár ostrých línií a použitie jasných veľkých plôch sa spája do tvarov karosérie, ktorá z každého uhla vyžaruje nefalšovanú radosť z jazdy.

Dynamicky natiahnuté proporcie modelu BMW radu 4 Coupé sú výsledkom väčších rozmerov exteriéru ako v prípade predchodcu. Dĺžka sa natiahla o 128 milimetrov na 4 768 mm, šírka o 27 mm na 1 852 mm a rázvor o 41 mm na 2 851 mm. Výška sa zdvihla iba o 6 mm na 1 383 milimetrov, čím je vozidlo o 57 milimetrov nižšie ako nové BMW radu 3 Sedan. Oproti predchádzajúcemu modelu narástla aj šírka rozchodu — o 28 milimetrov vpredu a o 18 milimetrov vzadu. To zároveň znamená o 23 milimetrov viac ako v prípade aktuálneho modelu BMW radu 3 Sedan.

Výrazná a neprehliadnuteľná predná časť so zmyslom pre tradíciu

Príťažlivá predná časť nového modelu BMW radu 4 Coupé vyžaruje množstvo samostatného charakteru. Široké vertikálne zvýraznené BMW obličky masky chladiča sa skláňajú smerom dopredu a rozširujú sa smerom nadol takmer až k spodnej hrane predného nárazníka. Štandardne dodávané otvory na vstup vzduchu využívajú sieťovinovú štruktúru, ktorá sa doteraz objavovala iba na modeloch BMW M. Ako určujúci prvok prednej časti stojí mriežka chladiča sebavedomo v jej strede. So vzpriamenými obličkami spojenými v strede preberá dizajnové prvky z minulosti automobilky, ktoré sú spoločné s legendárnymi modelmi ako BMW 328 a BMW 3.0 CSi a dodáva im vlastný moderný vzhľad.

Úzke predné svetlomety nového modelu BMW radu 4 Coupé zasahujú až do predných blatníkov. Súčasťou štandardnej výbavy sú Full-LED svetlomety, na požiadanie sa dodávajú Adaptívne LED svetlomety s laserovou technológiou BMW Laserlight. Tento prvok výbavy zahŕňa aj zákrutové svetlomety a adaptívne zákrutové svetlomety s variabilným osvetlením vozovky upraveným pre jazdu v meste a na diaľnici. Pri rýchlostiach nad 60 km/h zvýši laserové osvetlenie BMW Laserlight dosah svetelného kužeľa diaľkových svetiel až na 550 metrov a zároveň dynamicky sleduje tvar cesty.

Elegantný a dynamický profil, mohutná zadná časť

Blatníky nového modelu BMW radu 4 Coupé vytvarovali precízne a napnuto zaoblené povrchy. K jeho elegantnému vzhľadu prispievajú krátke previsy, úzke stĺpiky, dlhé bezrámové dvere, úzka grafika okien a plynulá línia strechy. Kabína, výrazne skosená v zadnej časti, a svalnaté ramená zvýrazňujú mohutný postoj vozidla.

Zadným partiám automobilu dominujú široké a výrazné povrchy. Mohutný vzhľad vozidla podčiarkujú aj úzke a štýlovo zatmavené Full-LED svetlá so stále osvetlenými linkami.

Interiér: kokpit zameraný na vodiča, zadné samostatne tvarované sedadlá

Prémiový pocit a výnimočné zameranie interiéru nového modelu BMW radu 4 Coupé na výkon definujú čisto tvarované povrchy, vysoko kvalitné materiály a kokpit natočený na vodiča. Súčasťou štandardnej výbavy sú aj športové sedadlá a novo tvarovaný kožou čalúnený športový volant. Vysoko umiestnená stredová konzola spolu s palubnou doskou, ktorá plynulo prechádza do výplne dverí, vytvárajú priestor obklopujúci predných pasažierov. Komfort pri cestách na dlhšie vzdialenosti zvyšuje aj štandardne dodávané akustické čelné sklo.

Prístrojová doska a stredová obrazovka Control Display vytvárajú v novom modeli BMW radu 4 Coupé zoskupenie veľkoplošných displejov. Štartovacie tlačidlo motora sa momentálne nachádza na štýlovom ovládacom paneli na stredovej konzole. A špeciálne zadné sedadlá so zabudovanými opierkami hlavy sú tvarované ako samostatné a prijmú dvojicu pasažierov.

Motory: vylepšená technológia BMW TwinPower Turbo a mild hybridná technológia pre lepšiu dynamiku a vyššiu účinnosť

Nový model BMW M440i xDrive Coupé využíva, rovnako ako aj naftové motory, mild hybridnú technológiu. Vďaka výkonnému 48 V štartér-generátoru a druhej batérii dokáže počas brzdenia uskladniť a rekuperovať oveľa viac energie. Táto energia sa následne využije v elektrickom systéme vozidla a okrem toho zníži zaťaženie a zvýši výkon spaľovacieho motora.

Štartér-generátor poskytuje dodatočný výkon 8 kW (11 k), čím zaručuje dynamickejšie predbiehanie a svižnejšie rozbiehanie. Výkonný štartér-generátor navyše zvyšuje účinnosť tým, že pomáha motoru počas jazdy konštantnou rýchlosťou a zlepšuje komfort pri využívaní funkcií Auto Start Stop a plachtenie.

Spolu s radovým 6-valcovým motorom s výkonom 275 kW (374 k) pod kapotou vlajkového modelu obsahuje paleta pohonných jednotiek aj dva 4-valcové benzínové motory s výkonom 135 kW (184 k) v novom modeli BMW 420i Coupé v novom modeli BMW 430i Coupé. Naftový 4-valcový motor s výkonom 140 kW (190 k) poháňa modely BMW 420d Coupé a BMW 420d xDrive Coupé. Táto výnimočná pohonná jednotka, rovnako ako aj radový 6-valcový motor v modeli BMW 430d xDrive Coupé (kombinovaná spotreba paliva: 6,2l/100 km; kombinované emisie CO2: 146g/km), využíva dvojstupňový systém preplňovania. Aj BMW M440d xDrive Coupé spája dve turbodúchadlá rôznej veľkosti, aby zaručovali mimoriadne intenzívny nárast výkonu. Všetky verzie spĺňajú emisnú normu Euro 6d.

Všetky modely štandardne s 8-stupňovou prevodovkou Steptronic, na požiadanie s radiacimi páčkami a s novou funkciou Sprint

Prvý raz sa stáva, že všetky verzie nového modelového radu BMW radu 4 Coupé dostávajú v štandardnej výbave 8-stupňovú automatickú prevodovku Steptronic. Najnovšia verzia automatickej prevodovky svojimi upravenými vlastnosťami radenia a vyššou účinnosťou presahuje tradičnú úlohu presúvania krútiaceho momentu z motora na kolesá.

Súčasťou štandardnej výbavy modelov BMW M je 8-stupňová prevodovka Steptronic Sport, na požiadanie sa dodáva aj do všetkých ostatných modelov. Ponúka ostrejšiu dynamiku radenia a spolu s ňou sa na volante nachádzajú aj radiace páčky. Novinku predstavuje funkcia Sprint, ktorá upravuje výkon motora a charakter radenia, aby poskytla v stredných otáčkach maximum dynamiky na zrýchľovanie ako aj na predbiehacie manévre.

Zvýšená tuhosť karosérie a na mieru naladený podvozok pre pútavú dynamiku

Špecifické proporcie, upravené aerodynamické vlastnosti, vyššia tuhosť karosérie, zníženie ťažiska o 21 milimetrov oproti novému modelu BMW radu 3 Sedan a starostlivé naladenie geometrie podvozka, silentblokov a celkového nastavenia znamenajú, že nový model BMW radu 4 Coupé má úplne samostatný športový charakter. Na úpravu hmotnosti karosérie a technológie podvozka sa použil premyslený mix rôznych materiálov. O výnimočnú ovládateľnosť vozidla a precíznosť pri prejazde zákrutami sa starajú aj na mieru vytvorené výstuže prednej časti karosérie a v oblasti zadnej nápravy.

Štandardný podvozok aj verzia M Sport dostali špeciálne naladené tlmiče. Zákazníci si môžu vybrať aj Adaptívne M odpruženie s elektronicky ovládanými adaptívnymi tlmičmi. Obe verzie podvozka sa dodávajú s variabilným športovým riadením. Nový model BMW radu 4 Coupé sa štandardne dodáva so 17-palcovými diskami kolies z ľahkých zliatin. Na požiadanie dodávané brzdy M Sport poskytujú možnosť výberu modro alebo červeno nalakovaných brzdových strmeňov.

Štandardná výbava nových modelov BMW M440i xDrive Coupé a BMW M440d xDrive Coupé obsahuje 18-palcové disky kolies z ľahkých zliatin a plne elektronicky ovládaný a plne variabilný samosvorný zadný diferenciál. Ten je v spojení s odpružením M Sport alebo s Adaptívnym M odpružením dostupný aj pre modely BMW 430i Coupé a BMW 430d xDrive Coupé.

Premiéra: balík M Sport Pro pre maximálne intenzívnu radosť z jazdy

Nekompromisné zameranie celého vozidla na dynamickú radosť z jazdy sa zrkadlí aj v dizajnových a výbavových líniách. Alternatívu k štandardnej výbave predstavuje model M Sport s prvkami ako extra široké otvory na nasávanie vzduchu v prednej časti a výrazne tvarovaný zadný nárazník, odpruženie M Sport, 18-palcové disky kolies z ľahkých zliatin, plochy na opretie kolien na oboch stranách stredovej konzoly ako aj ďalšie špeciálne vytvorené prvky interiéru. Doplnky exteriéru sivej metalickej farby Cerium Grey vytvárajú dodatočné identifikačné prvky modelov BMW M a môžu sa spájať aj s balíkom exteriérových doplnkov M Carbon.

Balík prvkov M Sport Pro, prvý raz ponúkaný pre modely značky BMW, posúva intenzitu radosti z jazdy na úplne novú úroveň. K prvkom z výbavy M Sport pridáva 19-palcové M disky kolies z ľahkých zliatin, 8-stupňovú prevodovku Steptronic Sport, zadný spojler, športový zvuk vstupujúci aj do interiéru a ozvučenie Harman Kardon. Navyše od začiatku predaja nového modelu BMW radu 4 Coupé bude k dispozícii aj široká ponuka prvkov M Performance Parts.

Špičkové možnosti individuálnych úprav

Široká ponuka prvkov dodávaných na želanie dokáže vtlačiť vozidlu individuálny štýl a vkus majiteľa a zároveň aj zvýšiť komfort jazdy. Alternatívu k štandardne dodávaným textilným poťahom športových sedadiel predstavuje čalúnenie v kombinácii textil/Sensatec. Ďalšie možnosti voľby predstavujú kožené čalúnenie Vernasca, rozšírené kožené čalúnenie BMW Individual Merino či celokožené čalúnenie BMW Individual. Prvý raz sa v ponuke nachádzajú aj elektronicky nastaviteľné športové sedadlá a vyhrievané či odvetrávané sedadlá. V ponuke zoznamu prvkov dodávaných na želanie sa nachádzajú aj mimoriadne kvalitné interiérové obkladové lišty BMW Individual, palubná doska potiahnutá materiálom Sensatec či možnosť čalúnenia palubnej dosky kožou z ponuky BMW Individual.

 

V štandardnej výbave nového modelu BMW radu 4 Coupé sa nachádzajú aj 3-zónová klimatizácia a Balík odkladacích priestorov. Na požiadanie sa dodávajú aj nezávislé vykurovanie a náladové osvetlenie vrátane osvetlenia okolia vozidla Welcome Light Carpet. Rovnako tak aj vyklápacie a vysúvacie strešné okno, ktorého sklo je o 24 milimetrov dlhšie ako na doterajšom modeli.

Operadlá zadných sedadiel nového modelu BMW radu 4 Coupé sú delené v pomere 40 : 20 : 40 a jednotlivé časti sa dajú samostatne sklápať pomocou tlačidiel v batožinovom priestore. Ten pojme 440 dm3 nákladu. Na požiadanie sa dodáva aj elektricky vysúvateľné ťažné zariadenie.

 

Autor: BMW Slovensko