Pä bezpečnostných tipov pre príjemné výlety na dvoch kolesách

Milujete jazdu na dvoch kolesách? Je to neskutočný adrenalín, relax a zároveň zábava. Všetci však vieme, že jazda na motorke je pre vodiča oveľa nebezpečnejšia ako jazda autom. Nie ste chránení vozidlom, ste ľahšie prehliadnuteľní a motorka je v stiesnených situáciách ťažšie ovládateľná. Všetky tieto skutočnosti vám však nemôžu brániť v tom, aby ste nasadli na motorku a užívali si na cestách nádherné zážitky.

Existuje ale zoznam pravidiel a krokov, pomocou ktorých si môžete užívať tento luxus bez ujmy na zdraví. Tu je našich 5 najlepších bezpečnostných tipov pre zábavnú jazdu na motorke.

Nebojte sa vyniknúť správnou výbavou

Vhodné oblečenie zvyšuje vašu bezpečnosť! Kompletná súprava vybavenia vám pomôže byť v prípade núdze chránená. Ale pozor, nepozerajte sa len na spracovanie nových rukavíc na motorku či iného oblečenia, no dobre si zvážte aj farbu všetkých doplnkov.

Ak si zvolíte výbavu v netypických farbách, je väčšia pravdepodobnosť, že si vás počas jázd ostatní účastníci na vozovke všimnú. Jazdite teda vo vhodnom oblečení vrátane topánok a šľapky nechajte doma.

Hlavu máte len jednu, tak si ju kvalitnou prilbou HJC chráňte

Vaša prilba je váš najlepší priateľ! Jazda bez prilby na motorke je vo väčšine krajín nezákonná. Pamätajte, že vaša hlava je ľahko zraniteľná a jej poškodenie môže byť trvalé. Zlomená noha alebo ruka sa „rýchlo“ zahoja a dajú sa operovať, no poškodenie hlavy je často s doživotnými následkami.

Zaobstarajte si preto tú najlepšiu prilbu HJC, starajte sa o ňu a vyhnite sa jej poškodeniu neopatrnými chybami, napríklad ak vám spadne. Po nehode, pri ktorej ste spadli na hlavu s moto prilbou, by ste si ju mali okamžite vymeniť, aj keď nemá navonok žiadne väčšie poškodenie. Jej znehodnotené vnútro sa vám môže neskôr vypomstiť.

Skúste sa vyhnúť zlému počasiu

Motorka, keď na cestu svieti slnko, je asi najlepšia. Všetci však vieme, že to bohužiaľ nie je vždy tak a rýchlo sa počasie mení. Ak preto plánujete dlhší výlet, myslite na premenlivý charakter počasia a pripravte sa na možnú jazdu v daždi. Chápeme, že nie ste z cukru, no mokrá vozovka vytvára tie najlepšie podmienky na nehodu.

Ak môžete, vyhýbajte sa týmto situáciám, dajte si pauzu, nájdite si oddychovú zónu a dajte si kávu namiesto toho, aby ste sa čo najrýchlejšie predierali dažďom.

Nezabúdajte na servis vozidla

Chcete jazdiť na motorke dlho? Potom dávajte pozor! Krátka prehliadka dvojkolesového vozidla pred vyrazením by sa mala stať súčasťou vašej rutiny. Pneumatiky, displeje, svetlá, olej, podvozok a stojan môžete rýchlo skontrolovať a enormne tak zvýšiť vašu bezpečnosť! Úprimne, kto chce byť na ceste s opotrebovanými pneumatikami, chybnými káblami alebo únikom oleja?

Majte oči na ceste

Mnohým nebezpečným situáciám môžete predchádzať používaním hlavy a vyhodnocovaním nebezpečných miest a situácií. Vždy predpokladajte, že vás ktorýkoľvek účastník cestnej premávky môže prehliadnuť alebo jednoducho jazdiť zle alebo nesprávne reagovať. Škodu väčšinou znášajú  motorkári, preto by ste sa mali čo najlepšie chrániť.

Počas jazdy na motorke majte oči na ceste. Vyhýbajte sa a ignorujte možné rušivé vplyvy, ako je rádio cez slúchadlá, telefonáty alebo príťažliví ľudia po ceste. Aj to vás môže ochrániť pred možným rizikom nehody s vážnymi následkami.

 

PR Článok