Nový Mercedes-Benz CLA: Štýl, Emócie, Inteligencia

 

Podľa automobilky  Mercedes-Benz je nové kupé CLA nie je len najemocionálnejším vozidlom svojej triedy, ale aj najinteligentnejším: ponúka množstvo inteligentných riešení od interiérového asistenta MBUX, ovládania prostredníctvom rozpoznania pohybov a inteligentne vybaveného interiéru, cez rozšírenú realitu v rámci navigácie a pochopenia nepriamych hlasových príkazov až po funkciu KOUČ ENERGIZING s individuálnymi odporúčaniami z hľadiska fitness. Navyše sú k dispozícii premyslené detaily v rámci aerodynamiky a nové funkcie balíka asistenčných jazdných systémov inteligentného jazdenia. Dizajn zvýrazňuje charakter kupé vďaka pretiahnutému tvaru a dizajnovým prvkom, ako kapota motora s charakteristickými prelismi (Powerdomes) alebo nižšie umietnená tabuľka s evidenčným číslom. Tak zostáva nová CLA verná statusu svojho predchodcu ako dizajnovej ikony.

Nová CLA zostáva verná statusu svojho predchodcu ako dizajnovej ikony. Natiahnutá kapota s charakteristickými prelismi (Powerdomes), kompaktná kabína, široký rozchod kolies s vytiahnutými podbehmi kolies a typická zadná časť GT zvýrazňujú charakter kupé. Nová CLA je v porovnaní s predchádzajúcou generáciou dlhšia (+48 mm), širšia (+53 mm), disponuje väčším vnútorným priestorom najmä v oblasti lakťov (vpredu +35 mm, vzadu +44 mm) a pliec (vpredu +9 mm, vzadu +22 mm). Z nárastu rozmerov profituje aj ložný priestor, ktorého šírka sa zväčšila o 113 mm a hĺbka o 24 mm.

V oblasti aerodynamiky s koeficientom odporu vzduchu cd 0,23 stanovuje nová CLA latku. Táto hodnota bola dosiahnutá vďaka výrazne dlhšej fáze optimalizácii využívajúcej množstvo počítačových simulácii, ktorých výsledkom sú premyslené aerodynamické detaily.

Kľúčovými bodmi jazdnej dynamiky sú široký rozchod kolies (v porovnaní s predchodcom zväčšený vpredu o 63 mm, vzadu o 55 mm) a nižšie položené ťažisko. Tie robia z novej CLA najšportovejšie vozidlo spomedzi všetkých modelov novej generácie kompaktných vozidiel od značky Mercedes-Benz. K tomu prichádza akusticky a vibračne oddelená viacprvková náprava vzadu, sériovo dodávané priame riadenie a hydraulické ložiská vpredu. Stabilizátor s väčším priemerom obmedzuje bočné nakláňanie. Na želanie je k dispozícii aktívne nastaviteľné tlmenie umožňujúce voliť medzi komfortným alebo športovým nastavením. Systém ESP® bol špeciálne prispôsobený možnej vysokej rýchlosti pri prejazdoch zákrut a jazdným vlastnostiam vozidla.

Na zlepšenie telesnej a duševnej pohody je k dispozícii RIADENIE KOMFORTU ENERGIZING, ktoré prepája funkcie klimatizácie, sedadiel, nastavenie svetla a hudby. Novinkou sú balíky ENERGIZING s funkciou KOUČ ENERGIZING založenou na inteligentnom algoritme, ktorý odporúča situačne a individuálne vhodný program. 

Štart s najvýkonnejším motorom
Pri prezentácii na veľtrhu v Las Vegas je CLA vystavená s výkonným štvorvalcovým benzínovým motorom ako CLA 250 (165 kW/225 k, 350 Nm) s dvojspojkovou prevodovkou 7G-DCT (kombinovaná spotreba paliva 6,3-6,1 l/100 km, kombinované emisie CO2 143-140 g/km)1 . K termínu uvedenia na trh v máji bude k dispozícii široká paleta dieselových aj benzínových motorov, s manuálnou alebo dvojspojkovou prevodovkou a s náhonom na všetky kolesá 4MATIC.

Inteligentné jazdenie: funkcie z Triedy S
CLA má k dispozícii najnovšie asistenčné jazdné systémy s kooperatívnou podporou vodiča vďaka rozsahom funkcií z Triedy S a ponúka v oblasti aktívnej bezpečnosti najvyššiu úroveň v segmente. CLA dokáže v určitých situáciách prvýkrát jazdiť čiastočne automatizovane. Preto má presný prehľad o dopravnom dianí: zlepšené kamerové a radarové systémy dokážu predvídať na vzdialenosť až 500 m. Okrem toho využíva CLA kartografické a navigačné dáta pre funkcie asistenčných systémov.

 

Svetlomety MULTIBEAM LED: lepšia viditeľnosť v akýchkoľvek podmienkach
Ďalším príkladom automobilovej inteligencie a prenosu technológie z triedy luxusných vozidiel do triedy kompaktných vozidiel sú na želanie dostupné svetlomety MULTIBEAM LED. Umožňujú extrémne rýchle a presné prispôsobenie elektricky ovládaného osvetlenia vozidla aktuálnej dopravnej situácii. V každom svetlomete CLA sa nachádza 18 individuálne ovládateľných svetelných diód. Farba svetla svetelných diód podobná dennému svetlu šetrí zrak a pôsobí pozitívne na koncentráciu. Vozovka tak bude presne a jasne osvetlená. Ďalšou možnosťou sú vysokovýkonné svetlomety s LED. Nová CLA je sériovo vybavená halogénovými svetlometmi s integrovaným denným osvetlením s LED. Aj zadné svietidlá sa dodávajú výlučne s technikou LED.

 

V interiéri sa všetky prvky podriaďujú dizajnovým témam „High Tech“ a „mladistvá avantgarda“ – či už v prípade volantu, ovládacieho modulu kľučky dverí, stredovej konzoly alebo sedadiel. Jedinečná priestorová architektúra vzniká tak ako v Triede A predovšetkým vďaka avantgardne tvarovanej prístrojovej doske: nad prístrojovou doskou sa vôbec nenachádza klenutie. Prístrojová doska v tvare krídla sa tak bez formálneho prerušenia klenie od predných dverí k ďalším dverám. Širokouhlý displej stojí v priestore úplne samostatne. Spodná časť je od hlavnej časti vizuálne oddelená priehlbinou a pôsobí tak, akoby sa vznášala pred prístrojovou doskou. Náladové osvetlenie tento efekt ešte umocňuje. Ďalším zaujímavým prvkom sú ventilačné dýzy so športovým vzhľadom turbín.

 

Nová CLA sa vyrába v závode Kecskemét (Maďarsko) a na trh príde v máji 2019.

 

Zdroj:  Mercedes-Benz Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *