BMW i3 – Elektrikár z Mníchova ponúkne viac

Skúsenosti s jazdou v modeloch BMW i zohrávajú dosť veľkú úlohu pri raste popularity elektromobilov všeobecne. Ich jazdné vlastnosti a dizajn sú veľkým lákadlom, ktoré dokáže presvedčiť nejedného benzínového šialenca ku kúpe alternatívneho pohonu. Nové BMW i3 nebude výnimkou.

Značka BMW je známa svojím systematickým zlepšovaním svojich modelov a inak sa nedeje ani pri modeloch so systémom eDrive. Na palube nového BMW i3 a nového BMW i3s umožní vodičom vychutnať si jazdu bez emisií s nádherným okamžitým dodávaním energie, efektívnym využívaním energie a optimalizovaným rozsahom pre každodennú praktickosť, ktorá dokonca presahuje rámec požiadaviek čisto mestského cestovania.

Oba modely čerpajú energiu z lítiovo-iónového vysokonapäťového akumulátora s kapacitou 94 Ah alebo 33 kWh. Poháňať ho bude synchrónny elektrický motor, ktorý generuje maximálny výkon 125 kW/170 koni. Jeho maximálny krútiaci moment je 250 Nm, ktorý je k dispozícii ihneď od stlačenia plynového pedálu, ako je zvykom u elektromobilov. Zrýchlenie z 0-100 km/h dosiahne za 7,3 sekundy, o čo sa postará jednorýchlostná prevodovka, ktorá dodáva autu dynamický charakter. Avšak maximálna rýchlosť bude obmedzená na 150 km/h. Zaujímavý bude dojazd. Lithium-ion batérie umiestnené pod podlahou zabezpečia dojazd až 300 km podľa testov NEDC (nový európsky jazdný cyklus) a v každodennej premávke dojazd okolo 200 km. Kombinovaná spotreba elektrickej energie nového BMW i3 v cykle NEDC sa pohybuje od 13,6 do 13,1 kWh na každých 100 kilometrov. Samozrejme tieto čísla záležia od typu a parametrov použitých pneumatík.

Dvojvalcový benzínový motor s výkonom 28 kW/38 koní je k dispozícii ako doplnok pre nové BMW i3 i nové BMW i3s. Motor poháňa generátor, ktorý počas jazdy produkuje potrebný výkon, aby udržal konštantnú úroveň nabitia vysokonapäťovej batérie.

Dizajnovo bude model rovnako zaujímavý ako motoricky. Línie novej i3 pohladia oko nejedného zvedavca. Množstvo dizajnových vylepšení dodáva exteriéru avantgardný nezameniteľný dizajn. Nové i3 a i3s je štandardne vybavené LED svetlometmi. V prednej časti vozidla sa používajú pre všetky funkcie osvetlenia len žiarovky s LED technológiou ako je tomu aj v prípade zadných svetlometov. Predný nárazník je vo farbe karosérie a má čierny priestor v tvare písmena U, ktorý posilňuje prítomnosť auta pri pohľade zozadu. Pri pohybe smerom k zadnému koncu výrazne tvarované kontúry a farebný kontrast medzi čiernym priestorom a farbou karosérie opäť vytvárajú energický a expresívny vzhľad.

Nové BMW i3s je štandardne vybavené športovým odpružením, ktoré zahŕňa 10 milimetrový pokles vo výške jazdy. Je k dispozícii s exkluzívnymi 20 palcovými kolesami z ľahkej zliatiny s dvojitým zdvihom, ktoré sú o 20 milimetrov širšie ako predtým dostupné verzie. Môžu byť objednané v farebných variantoch Bicolour a Jet Black.

Dizajn interiéru poteší každú bunku pasažiera. Konštrukcia modelu so štyrmi sedadlami ponukla možnosť absencie fixných B stĺpikov a samozrejme aj stredového tunela. Alternatívne línie výbavy Loft, Lodge a Suite sú k dispozícii naviac k štandardu Atelier. Viac ako 80 percent povrchov viditeľných cestujúcimi je vyrobených z recyklovaných materiálov alebo z obnoviteľných zdrojov. Týmto sa snaží BMW podporiť myšlienku udržateľnosti prírodných zdrojov.  Nové modré bezpečnostné pásy poskytujú v interiéri štýlovú farbu v typickom štýle značky. BMW i3s dopĺňa toto všetko so špeciálnym nápisom na predných rohožiach v štandarde.

Nové BMW i3 a i3s nebude mať s popularitou určite žiaden problém ako to bolo aj u jeho predchodcu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *