Objemovka – Očakávanie vs. realita

September, mesiac, ktorý pre pre žiakov znamená začiatok školy a pre študentov začiatok semestra, je zároveň mesiacom, ktorý so sebou prináša jesenné ročné obdobie je už za nami. Pre väčšinu cvičiacich ľudí, či už pre súťažných kulturistov, ktorí už ukončili súťažnú sezónu, tak aj pre ľudí, čo cvičia kvôli peknej a zdravej postave, sile a dobrému pocitu to znamená koniec diéty a stráženia si minimálnej hodnoty podkožného tuku. S tým prichádza, hádam pre všetkých obľúbená objemová fáza, ľudovo zvaná aj ako „objemovka“. Pod týmto názvom si skoro všetci, vrátane tých, ktorí necvičia vôbec, predstavia „nechutné“ sa zavodňovanie, obžerstvo a stratu akejkoľvek definície svalov.

 

„Objemovka“ slúži na oddych a naberanie novej svalovej hmoty. Mnoho ľudí však naberá, čo najväčšiu váhu, častokrát aj na úkor kvality, lebo predsa: „čím viac, tým lepšie“. „Obalia“ sa až moc vysokým percentom tuku, ktorý neskôr v konečnom dôsledku budú musieť zas zhodiť. Teda, ak budú chcieť spraviť formu na ďalšiu sezónu. Je jasné, že naberanie svaloviny sa bez malých prírastkov tuku nezaobíde, no nemusí to ísť až do extrémov. Ako teda postupovať pri objemovke?

 

 

Najskôr si treba uvedomiť, že koncept objemovky a následnej rysovačky pochádza z prípravy kulturistov, ktorí robia formu na niekoľko dní v roku. V prípade obyčajných ľudí nie je potrebné to tak siliť, či už so stravou, tak aj s tréningom.

 

Ako má teda vyzerať tréning v objemovke?

Tréning by mal byť predovšetkým tvrdý, plný nových podnetov a najlepšie s ťažkými váhami. Treba sa však zamerať hlavne na základné cviky, doplnkové a izolované cviky využívať iba na prípadné dopumpuvanie, prípadne na spestrenie.

 

Strava

Ako sme si spomenuli už na začiatku, ľudia si zväčša predstavia pod objemovkou extrémne množstvo jedla. Naberanie predsa nie je o jedení zákuskov, zmrzliny, čokolády, slaniny a veľké množstvo ďalších nezdravých potravín. Stále je potrebné sa stravovať zdravo, aj keď vo väčšom množstve. Odporúča sa 1,5 – 2 gramy bielkovín na každé kilo telesnej váhy. Zväčša sa odporúča držať hodnoty sacharidov na 4 – 6 g a tukov na 0,5 – 1 g na kilo telesnej váhy. Tieto hodnoty si však treba prispôsobiť podľa seba. Každému konieckoncov vyhovuje niečo iné. Treba ich však čerpať zo zdravších zdrojov. Čo sa týka doplnkov, najlepšie je osvojiť si najprv základ a tým je: protein, kreatin a aminokyseliny.

 

 

Na záver treba spomenúť poslednú dôležitú vec pre správne naberanie svalovej hmoty, a tým nie je nič iné ako oddych a regenerácia. Každý, kto cvičí nejaký ten rok by už mal vedieť, že svaly nerastú pod napätím, ale keď oddychujú. Dúfame, že vám tento článok pomohol pripomenúť si základné pravidla objemovky a želáme všetkým čitateľom kvalitné nové prírastky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *