Ako svetlo ovplyvňuje zdravie a prečo niektoré typy toho umelého môžu spôsobiť agresiu, hyperaktivitu a bolesti hlavy

Slnko je pre nás nenahraditeľným zdrojom energie, ktorú si iným spôsobom zatiaľ celkom dobre vyvážiť nedokážeme. Prirodzené denné svetlo sa preto v posledných časoch stáva čoraz viac diskutovanou témou.

Faktom je, že pre zdravie a pohodu potrebujeme nielen vyváženú stravu, spánok a cvičenie. Svetlo je pre človeka životne dôležité a jeho nedostatok okamžite a prudko cítime na svojom zdraví a psychickej pohode.

Správne regulovanie interiérového osvetlenia

V rôznych časoch dňa telo potrebuje svetlo s určitým jasom, aby vyslalo správne signály do našich vnútorných (biologických) hodín alebo takzvaného cirkadiánneho systému. Ten je  zodpovedný najmä za režim bdelosti a spánku a zároveň reguluje aj náš prirodzený hormonálny systém.

.

Množstvo svetla, ktoré potrebujeme, závisí od času dňa, od našich úloh počas nasledujúcich hodín a dokonca aj od veku, pretože  potreba svetla sa zvyšuje spolu s vekom. Preto je oveľa dôležitejšie ako klasické umelé osvetlenie domácnosti, vybavenie nášho interiéru špeciálnymi Plissé roletami.

Ich výhodou je, že vám poskytnú maximálny možný komfort, pôsobia elegantne a štýlovo. Čo je ale dôležitejšie, v prípade potreby vám rýchlo zabezpečia jednoduchú reguláciu prirodzeného denného osvetlenia v interiéri.

Stres a neschopnosť sa sústrediť

Nielen množstvo a čas, ale aj kvalita osvetlenia sú dôležité. 

Vždy sa ale to prirodzené zaistiť v dostatočnom množstve nedá. Aby ste sa netrápili v úplnej tme, odporúča sa vybaviť si svoju domácnosť a pracovisko tým umelým. Lenže to má zasa podľa mnohých štúdií negatívne dôsledky.

Zdroj a spúšťač mnohých ochorení

Vymenovať negatívnych dopadov nedostatočného a umelého osvetlenia môžeme desiatky: zvýšená agresivita, podráždenosť, hyperaktivita, chronický únavový syndróm, zmätenosť, znížená koncentrácia, poruchy pozornosti, podráždenie a únava očí, bolesti hlavy a závraty, nevoľnosť, kožné problémy, zníženej svalovej sily a dokonca rakovinu, cukrovku, autizmus a ďalšie.

Nie všetci ale môžeme pracovať pod holým nebom alebo modernými markízami, kde je prirodzeného svetla naozaj dosť. Preto si občas musíme zasvietiť aj iným zdrojom. Negatívnym účinkom toho umelého sa ale dá vyvarovať. Nikto predsa zámerne nehľadí do stropných svietidiel a lustrov a niekde sa dokonca aplikuje špeciálne bodové LED osvetlenie. To znamená, že to celé závisí aj od vzdialenosti osvetlenia od úrovní vašich očí.

Venujte tomuto faktoru náležitú pozornosť a snažte sa si svoj domov a interiér, v ktorom sa najčastejšie pohybujete, zariadiť s minimálnym množstvom blokujúcich prvkov okien. Ide predsa o vaše zdravie a pohodu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *